Az Újkígyósi Turisztikai
Egyesület
Alapszabálya
Az egyesület neve: Újkígyósi Turisztikai Egyesület
Az egyesület olyan Magyarországon önkéntesen létrehozott,önkormányzattal rendelkező szervezet,amely az alapszabályban meghatározott célra alakul,nyilvántartott tagsággal rendelkezik,és céljának elérése szervezi tagjai tevékenységét.Az egyesület jogi személy.
Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete független a pártoktól,azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
Az egyesület célja
Az egyesület célja szervezni a turisztikai vállalkozások tevékenységét, ellátni az idegenforgalommal foglalkozó személyek és cégek érdekképviseletét,marketing feladatait,összehangolni e gazdasági szereplők tevékenységét,fejleszteni a térségben meglévő turisztikai termékek kínálatát.
A város idegenforgalmát fellendíteni, növelni a településre érkező vendégek számát, turisztikai termékfejlesztés, a szezon meghosszabítása ,növelni a belföldi vendégek arányát.
Az Egyesület megvalósítandó feladatai a kitűzött célok elérése érdekében:
– ellátja a települések turisztikai marketing feladatait
– részt vesz a helyi turisztikai termékek fejlesztésében
– közvetíti a turisztikai termékeket a hazai és nemzeti piacra
– szervezi koordinálja turisztikai kiadványok létrehozását
– kapcsolatot tart a térség, régió szakmai szervezeteivel
– rendezvények, programok kezdeményezésében, lebonyolításában szerepet vállal
– az ifjúsági turisztikai nevelésben szerepet vállal
– megismeri a helyi kultúra sokszínűségét
Az egyesület céljai elérése érdekében gazdasági tevékenységet folytathat.
Az egyesület székhelye: 5661 Újkígyós ,.Kossuth Lajos u. 31. sz.
Az egyesület szervezete
1./Közgyűlés: Az egyesület legfőbb szerve a rendes, regisztrált tagok összeségét alkotó közgyülés.
Az egyesület tagjai azon természetes és jogi személyek , és jogalanyisággal rendelkező szervezetek,amelyek csatlakozni kívánnának az egyesülethez az alapszabályban leírtak elfogadásával.
A közgyűlést legalább évente 1 alkalommal össze kell hívni.
A közgyülést az elnökség által előzetesen megjelölt időpontokra az elnök írásban hívja össze . A közgyűlésre szóló meghívóban az esetleges határozatképtelenség miatt megismételt taggyűlés időpontját is fel kell tüntetni.
A határozatképtelenség miatt megismételt taggyűlés legkorábbi időpointja a közgyűlés időpontját egy órávak követő időpontra tűzhető ki, és a megismételt közgyűlést legkésőbb a közgyűlés időpontjától számított 15 napon belül meg kell tartani.
Az eredeti közgyűlésre szóló meghívóban azt is fel kell tüntetni,hogy a határozatképtelenség miatt megismételt közgyűlés – az eredeti napirenden szereplő ügyekben – a jelenlévők által leadható szavazatok mértékétől függetlenül határoztképes.
A közgyűlést az elnök akkor is köteles összehívni ,ha azt a tagok legalább egynegyede az ok és a cél írásban történő megjelölésével kéri.A közgyűlés minden határozatát nyílt szavazással hozza meg.Minden tagnak egy szavazata van,és a tagok közvetlenül szavazhatnak.
A közgyűlés akkor határozatképes ,ha a bejegyzett tagok több mint a fele jelen van. A közgyűlésről jegyzőkönyv készül ,ennek hitelesítését a levezető elnök és két jegyzőkönyv hitelesítő végzi el.
A közgyűlés határozatait szótöbbséggel hozza meg.A tartózkodó szavazatokat a nemleges szavazatoknál kell figyelembe venni.
A határozathozatal történhet titkos szavazással is .A titkos szavazásról bármely tag javaslatára a közgyűlés szótöbbséggel dönt.
Az egyesület névváltozásához , feloszláshoz ,vagy más szervezettel történő egyesüléséhez az enökség tagjának visszahívásához a tagok, 2/3-ának igenlő szavazata szükséges.
A közgyűlés kizarólagos hatáskörébe tartozik:
– alapszabály megállapítása és módosítása ;
– az éves költségvetés , illetve az előző évről szóló számviteli beszámoló elfogadása ,ha törvény eltérően nem rendelkezik;
– az ügyintéző és a képviseleti szerv éves beszámolójának elfogadása;
– az egyesület más egyesülettel való egyesülésének vagy feloszlásának kimondása;
– az ügyintéző és képviseleti szerv tagjainak megválasztása és visszahívása ;
– döntés mindazokban az ügyekben ,amelyeket az alapszabály a legfőbb szerv kizárólagos hatáskörébe utal.
2./ Az Elnökség: Az elnökség – mint az egyesület irányító szerve – az elnökből és 2 tagból áll
Az Elnökség tagjait a közgyűlés az egyesület regisztrált tagjainak képviselői közül választhatja meg. Az elnökség tagjaira ,valamint az elnök személyére bárki tehet javaslatot és a javasolt személyt fel kell venni a jelölő listára.Az elnökség tagja a 2 legtöbb szavazatot kapott. Az Elnökség évente legalább kétszer ülésezik. Az ülést az elnök vezeti és arról jegyzőkönyv készül.A jegyzőkönyv hitelesítését az elnök és egyik tagja végzi el.Az elnökség akkor határozatképes ha tagjainak több mint fele jelen van. Az elnökség üléseit az elnök akadályoztatása esetén az elnökség tagjai közül kijelölt tag írásban hívja össze a napirend közlésével . A napirendet is tartalmazó meghívót az üléseit az elnök akadályoztatása esetén az elnökség tagjai közül kijelölt tag írásban hívja össze a napirend közlésével. A napirendet is tartalmazó meghívót az ülés előtt legaább 3 nappal a testület tagjainak meg kell kapniuk.
Az Elnökség határozatát nyílt szavazással ,szótöbséggel hozza meg .
Szavazategyenlőség esetén az elnök nem hoz határozatot.Az Elnökség ülései nyilvánosak,és azon bármely egyesületi tag tanácskozási joggal részt vehet.
Az Elnökség hatásköre:
– elfogadja vagy elutasítja a belépési nyilatkozatokat;
– dönt az elnök beszámolójának elfogadásáról;
– elkészíti az egyesület éves beszámolóját ,valamint költségvetésnek tervezetét.
– elkészíti az alapszabály módosításának tervezetét;
– kidolgozza az egyesület programját féléves bontásban
– elbírálja a törléssel kapcsolatos fellebezéseket
– határoz a tagok kizárásának kérdésében;
Összeférhetetlenségi szabályok:
A vezető szerv határozathozatlában nem vehet részt az a személy ,aki vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685.§.b.) élettársa ( a továbbiakban együtt ha hozzátartozó) a határozat alapján
– kötelezettség vagy felelősség alól mentesül,vagy
– bármilyen előnyben részesül,illetve a megkötendő jogügyeletben egyébként érdekelt.
– Nem minősülnek előnynek az egyesület szervezeti cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás ,illetve a társadalmi szervezet által tagjának,a tagsági jogviszony alapján nyújtott ,létesítő okirat megfelelő cél szerinti juttatás.
Az elnökséget a közgyűlés határozatlan időre választja meg.
Az elnökségi tagság megszűnik :lemondással,az egyesületből való kilépéssel , a határozott idő lejártával ,valamint visszahívással.
A visszahíváshoz a közgyűlés 2/3-ának az igenl szavazata szükséges.
3./Tisztségviselők:
Elnök: Az elnök személyére a választási taggyűlésen bárki tehet javaslatot. Minden jelölt felkerül a választási listára.az elnök a legtöbb szavazatot elnyert személy lesz.
Az elnök hatáskörei
– -összehívja és vezeti a közgyűlést ,valamint az elnökség üléseit;
– teljes jogkörrel képviseli az egyesületet;
– vezeti az egyesület döntéseit nyilvántartó döntés könyvét;
– A közgyűlés valamint az elnökség döntéseinek megfelelően irányítja az egyesület munkáját;
– Az egyesület munkaviszonyban álló személyek felett gyakorolja a munkáltatói jogokat;
– Beszámol az elnökségnek és a felügyelő bizottságnak az elnökségi ülések között végzett munkájáról;
– Őrzi az egyesület életével kapcsolatosírásbeli dokumentumokat;
– Vezeti a döntések könyvét;
– Tartja a kapcsolatot az egyesület tagjaival;
– A Felügyelő Bizottságnak és az elnökségnek beszámol az egyesület gazdálkodásáról
– Biztosítja az egyesület gazdálkodásának szabályszerűségét;
– Javasolhatja elnökségi ülés ,valamint felügyelő bizottsági ülés összehívása;
Felügyelő bizottság: A 3 tagból álló felügyelő bizottságot a közgyűlés választja meg.
A Felügylő Bizottság megbizatása megszűnik:
– a megbizatás lejártával
– lemondással
– visszahívássasal
– elhalálozással
A felügyelő bizottág végzi a pénztárbizonylatok helyességének és megfelelőségének ellenőrzését.Folyamatosan ellenőrzi az egyesület gazdálkodásának szabályszerűségét.
Munkájáról beszámol a közgyűlésnek valamint az elnökségnek.
Véleményezi az éves beszámolót. A felügyelő bizottság elnökét a bizottság tagjai közül a közgyűlés választja meg.
A felügyelő bizottság üléseit a felügyelő bizottság elnöke hívja össze és vezeti.a felügyelő bizottság szükség szerint de évente legalább 2 ülést tart .
A felügyelő bizottság akkor határozatképes ha azon mind a 3 tag jelen van.A felügyelő bizottság tagjait egy-egy szavazat illeti meg,és a határozatainak meghozatalához egyszerű többség szükséges.
A felügyelő bizottság döntéseit nyílt szavazással hozza .
A felügyelő bizottság összehívása írásban történik.Az írásos értesítő a tervezett napirendi pontokat és az ülés időpontját tartalmazza .A felügyelő bizottágnak ülései nyilvánosak.
Az elnökség valamint a felügyelő bizottság tagjai visszahívhatók amennnyiben az egyesület céljaival ellentétes magatartást tanúsítanak és ezzel az egyesület céljának elérését veszélyeztetik.
Az elnökség valamint a felügyelő bizottsági tagok visszahívását a tagok egynegyede írásban az elnöknél az e célból tartandó közgyűlés összehívására irányuló kérelemmel együtt kérheti.
A visszahívás céljából tagok által kezdeményezett közgyűlést az elnök az írásbeli kérelem kézhezvételétől számított 15 napon belül köteles összehívni.Az elnökség valamint a felügyelő bizottsági tagok visszahívásához a tagok 2/3-ának igelnő szavazata szükséges.
Az egyesület gazdálkodása.
Az egyesület fenntartási költségeit a tagdíjakból ,pályázatokból ,támogatói hozzájárulásokból biztosítja.
Az egyesület vállalkozási tevékenységet csak céljainak megvalósítása érdekében ( azt nem veszélyeztetve) végez. A gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel hanem azt kizárólag a céljainak megvalósítására fordítja.
A tagdíj:
A tagdíjak mértékét a közgyűlés határozza meg.
Az egyesület tagdíjainak havonta tagdíjat kell fizetniük az egyesület számlájára melynek mértéke havi 200 .Ft.,azaz Kettőszáz forint.
A tagsági viszony.
A tagsági jogviszonya a belépési nyilatkozatnak az elnökség által történő elfogadásával jön létre .
A tagsági viszony megszűnik: kilépéssel, jogutód nélküli megszűnéssel,kizárással, lemondással.
A tag kilépési szándékát az elnöknél jelentheti be írásban.
az egyesület tagja részt vehet az egyesület tevékenységében és rendezvényein;választhat és választható az egyesület szerveibe; köteles eleget tenni az alapszabályban meghatározott kötelességeinek ; nem veszélyeztetheti az egyesület céljainak megvalósítását.
az egyesületi tagot ,akinek legalább 6 havi tagdíj htraléka van azt az elnökség előzetes írásbeli figyelmeztetés után a tagok sorából kizárhatja.Az a tag ,aki az alapszabályban meghatározott kötelességének nem tesz eleget,az egyesület tagjai sorából az elnök javaslatára az elnökség kizárhatja.
A kizárás elleni fellebezést az azt elrendelő írásbeli határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül írásban az elnökségnél de az egyesület közgyűléséhez címezve kell előterjeszteni.A fellebezést az egyesület közgyűlése rendkívüli ülésen tárgyalja és bírálja el.
Az egyesület vezető szervei által hozott döntések nyilvántartása:
Az elnök a közgyűlésen ,valamint az Elnökségi ülésen hozott döntésekről, köteles az e célra nyitott és vezetett oldalszámmmal ellátott könyvbe „Döntések” címmel ellátva nyilvántartást vezetni.
A Döntések könyvében nyilvántartásba vett döntéseknél fel kell tüntetni annak sorszámát ,továbbá a döntés megszületésének évét, hónapját és napját,tartalmát valamint hatályát.
Ezeken túlmenően fel kell tüntetni a döntések mellett,hogy a döntés feletti szavazásnál jelenlévők közül a támogatók és az ellenzők számát és amennyiben lehetséges személyét .
Az egyesület vezető szerveinek döntéseiről az egyesület tagjai az egyesület székhelyén lévő hirdetőtáblára való 15 napos időtartamig történő kifüggesztéssel, majd ennek leteltét követően a Döntések könyvének megtekintésével értesülhetnek.
Amennyiben az egyesület vezető szerveinek döntése az egyesületi tagot személyében érinti akkor az ilyen döntést az érintett egyesületi taggal postai kézbesítés útján kell közölni.
Az egyesület működésével kapcsolatos iratokba − a személyi adatok védelmének biztosítása mellett − az egyesület székhelyén bárki betekinthet.
Az egyesület tevékenységének,működésének,szolgáltatásai igénybevétele módjának gazdálkodásának legfontosabb adatait és beszámoló közlését – a személyes adatok védelmének biztosítása mellett – helyi vagy indokolt esetben országos sajtó útján nyilvánosságra hozza.
Az egyesület megszűnése
Az egyesület megszűnik , ha
a.)112az egyesület egy másik egyesülettel egyesül (összeolvad,beolvad)
b.) a legfőbb szerve a feloszlásról határoz,
c.) a bíróság feloszlatja,
d.) a törvényességi ellenőrzési eljárás eredményeképpen a bíróság megszűnteti vagy megállapítja megszűnését,
e.) a fizetésképtelensége miatt indult eljárásban a bíróság megszünteti,és az egyesületet a nyilvántartásból törlik.
A b.)-e.) pontjaiban foglalt esetekben az egyesület jogutód nélkül szűnik meg .A b) pontjában foglalt esetekben végelszámolási eljárást ,a c.)-d.) pontjában foglalt esetekben pedig kényszer–végelszámolást kell lefolytatni.A legfőbb szerv nem dönthet az egyesület feloszlásáról ,ha az egyesülettel szemben lefolytatott végrehajtás eredménytelen volt, vagy az egyesület fizetésképtelenségét a bíróság megállapította.Az egyesület alapszabálya vagy törvénye eltérő rendelkezése hiányában a jogutód nélkül megszünt egyesület – hitelezői igények kielégítése után – megmaradt vagyonát az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról , valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvényben meghatározott célra kell fordítani és ott a támogatásról szóló törvényben meghatározott célra kell fordítani és az ott megjelölt módon kell nyilvánosságra hozni . Az egyesület nyilvántartásából való törlésre az egyesület nyilvántartásba vételére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
Vegyes rendelkezések
Az egyesület tisztségviselői munkájukat díjazás nélkül végzik.Költségeik megtérítésére azonban igényt tarthatnak.A költségtérítés mértékét a közgyűlés határozza meg.Az egyesületnek a regisztrált tagokon kívül lehetnek tagdíjat nem fizető pártoló tagjai is, akik az egyesületet adományaikkal , és tanácsaikkal támogathatják.
Aláírási jog
Az egyesület bankszámlája fölötti rendelkezéshez minden esetben az elnök és egy elnökségi tag aláírása szükséges.
Az alapszabályban nem szabályozott kérdésekben az 1959. évi IV. törvény (Polgári Törvénykönyv) vonatkozó rendelkezései , valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény rendelkezései az irányadók.
Kelt. Újkígyós, 2013. június hó . 04.
Ecker György Zoltán
elnök